Oktoberfest vēstures

Nu jau devīto gadu pēc kārtas Rīgā tiks svinēti Bavārijas alus svētki Oktoberfest. Taču, lai uzzinātu notikumus, kas iedibināja Oktoberfest tradīcijas jau tālajā 1810. gadā, ir vērts ielūkoties svētku vēsturē:

Ideja

Bavārijas Nacionālās gvardes loceklis iesniedza priekšlikumu svinēt Bavārijas Ludviga un Saksijas-Hildburghausenas princeses Terēzes kāzas, apvienojot tās ar zirgu sacīkstēm.Baņķieris un kavalērija Majors Andreas von Dall’Armi nosūtīja priekšlikumu karalim Max I Joseph no Bavārijas – kurš uzreiz piekrita šai idejai!

Pirmais Okroberfests

1810. gada 17. oktobris: par godu karaliskajiem jaunlaulātajam pārim, kuri 1810. gada 12. oktobrī apprecējās, notika pirmās zirgu sacīkstes un tādējādi pirmais Oktoberfest norisinājās pilsētas nomalē – pļavā (wiese). Vāciski wiese nozīmē pļava. “Pļavu” pēc tam nodēvēja līgavas Terēzes vārdā un kopš tā laika ir nosaukta par Theresienwiese.

Kā viss notiek tālāk…

Gadu vēlāk visi vienojās, ka svētki ir jāturpina. Šajā laikā organizators bija lauksaimniecības asociācija Bavārijā, festivāls un zirgu sacīkstes, to izmantoja, lai visus iepazīstinātu ar zemnieku pakalpojumiem. 1813. gadā Oktoberfest pirmo reizi bija jāatceļ Napoleona karu dēļ.

Gadu pēc gada Oktoberfest notika kā privāti finansēts pasākums, tomēr 1819. gadā Minhenes pilsētas galvas visu ņēma savās rokās. No šī brīža Oktoberfest ik gadu un bez izņēmumiem svinēja Minhenes pilsētas vadībā. Tika pievienoti arvien vairāk stendi un karuseļi, kas pakāpeniski radīja Oktoberfest īpašo noskaņu.

19. gadsimta beigās Oktoberfest aizvien vairāk attīstījās kā festivāls, kādu mēs to šodien pazīstam. Elektriskā gaisma izgaismoja stendus un karuseļus, arvien vairāk organizētāji tika piesaistīti alus darītavām, kas tika būvēts, pateicoties milzīgajam pieprasījumam, rezultātā ir lielas alu teltis, nevis mazi alus stendi.

Oktoberfest šodien

Šodien Oktoberfests ir lielākais tautas festivāls pasaulē un piesaista aptuveni sešus miljonus apmeklētāju katru gadu. Arvien vairāk ierodas ārzemju viesi, ne tikai no kaimiņvalstīm – Itālijas, Austrijas un Holandes, bet galvenokārt no ASV, Japānas un Austrālijas.

Informācijas avots: www.oktoberfest.de

Facebook